Parafia DT

Parafia pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej

Ogłoszenie poza duszpasterskie Komendy Powiatowej Policji w D.T. 

W ostatnim czasie na terenie powiatu dąbrowskiego miało miejsce kilka oszustw osób starszych. W związku z tym dąbrowscy policjanci ostrzegają przed oszustwami pod różnymi legendami takimi jak „wypadek drogowy” „osoba z rodziny” „policjant” „zakup leku na Covid”, „wyłudzenia kredytu w banku”, „ ataku na nasze konta bankowe” .

Jednym z najczęstszych przestępstw, dokonywanych na szkodę seniorów, są oszustwa metodą na  „wypadek drogowy” „osobę z rodziny” lub „policjanta”.  Ostanie przypadki pokazują, że oszuści potrafią wybudzić osoby ze snu dzwoniąc do nich w późnych godzinach nocnych    i żądać wydania pieniędzy, opowiadając niestworzone historie łamanym, płaczącym głosem, który ma wzbudzić litość.

Schemat działania oszustów jest zwykle podobny. Dzwonią do przypadkowych osób również na numer telefonu stacjonarnego, Podczas rozmowy udają zdenerwowanie, które ma udzielić się seniorowi i zmusić go do natychmiastowego działania. Często oszust podaje się za krewnego, np. wnuczka, syna, córkę, kuzyna, który znalazł się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Na terenie powiatu dąbrowskiego oszuści używali legendy o członku rodziny, który spowodował lub uczestniczył w wypadku drogowym i potrzebuje pilnie pieniędzy w celu „polubownego załatwienia”, lub „wypłacenia kaucji dla uniknięcia aresztowania”. Następnie informują, że po pieniądze zgłosi się jakiś znajomy lub prokurator. Podobny schemat działania oszuści wykorzystują do oszustw popełnianych popularną metodą „na policjanta” i przeprowadzania tajnych działań.

Dlatego, bądźmy ostrożni w kontakcie z obcą osobą:

  • nie działajmy w pośpiechu!
  • upewnijmy się, że dzwoniący to Nasz krewny – zadzwońmy pod numer jego telefonu i porozmawiajmy z nim
  • Nie dajemy się wciągnąć w żadną rozmowę, która finalnie kończy się żądaniem przekazania pieniędzy

Pamiętajmy, że:

  • Policjanci, prokuratura, czy kancelaria adwokacka nie kontaktuje się w sprawie przekazania kaucji w zamian za uniknięcie zatrzymania oraz nie odbierają nigdy żadnych pieniędzy – od nikogo;
  • Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach;
  • Policjanci nie angażują postronnych osób w „tajne akcje”.
  • Policjanci nigdy nie żądają haseł  i danych potrzebnych do logowań bankowych. Tego nikt nie może żądać
  • Nigdy też nie przekazujemy pieniędzy osobom nieznanym

Jeśli wystąpi taka sytuacja poinformujmy o tym naszych znajomych, rodzinę oraz Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.