Parafia DT

Parafia pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej

Drodzy dobroczyńcy naszej misji! Bimbo, 28.02.2024r.

Drodzy dobroczyńcy naszej misji!

Wielki Post w pełni, czas „ucieka”, „płynie” szybko, dlatego staramy się nie stracić z horyzontu Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Nie byłoby to bowiem wcale aż takie trudne… Właściwie od początku roku duszpasterskiego 2023/2024 – a nawet nieco wcześniej, bo od końcówki wakacji – w naszej parafii dużo dzieje się pod względem budowlanym. Na dziś dzień pną się w górę mury piętra plebanii, która docelowo będzie służyć pracującym w parafii świętego Jana Pawła II w Bimbo księżom, odwiedzającym przejezdnym, jak również tym z naszych braci i sióstr, którzy będą chcieli wyciszyć się i odbyć swój dzień skupienia. Przewidziana jest w niej bowiem kaplica z Najświętszym Sakramentem. Realizacja tego projektu jest możliwa dzięki Dziełu Misyjnemu Diecezji Tarnowskiej (DMDT). Pomagają nam także polscy fachowcy, którzy nie bali się na jakiś czas zostawić swoich rodzin i dzielnie pracują przy budowie razem z miejscową ekipą. Jeśli Bóg pozwoli, to będziemy także gościć w najbliższym czasie kolejnych specjalistów m.in. od elektryki i hydrauliki, ale o tym więcej innym razem.

Równolegle – lada moment – rozpocznie się budowa kościoła, przy którym będzie mieścić się także zakrystia i biuro parafialne. Od maja 2021 roku, kiedy to rozpoczęliśmy duszpasterstwo w tym miejscu, liczba parafian – zwłaszcza katechumenów, przygotowujących się do przyjęcia sakramentów – znacznie wzrosła. Potrzebujemy znacznie większego budynku. W realizacji tego projektu pomaga nam Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary(wspomagaliście je chociażby w niedzielę misyjną), a także indywidualni ofiarodawcy, którym jesteśmy bardzo wdzięczni! Więcej o tych projektach możecie dowiedzieć się odwiedzając: Misja_JP2_Bimbo na Facebook’u, a także oglądając:

https://youtu.be/ZDGXrQeTSrk?si=PVBfS2HRqu93glpd 

https://youtu.be/6tDvP7Vpl9c?si=lMqHwb25wz2CVz4S

Obydwie wyżej wymienione inwestycje są niezbędne, by parafia mogła się rozwijać i właściwie funkcjonować. Ich realizacja nakłada na nas szereg różnych zależności(także tych czasowych), dlatego polecamy się jeszcze mocniej Waszej modlitwie, by udało się je zrealizować.

Na co dzień – oprócz oczywistych obowiązków związanych z budowami – staramy się nie zaniedbywać modlitwy, katechezy, przyjmujemy ludzi w parafialnym biurze, organizujemy, lub uczestniczymy w organizowanych przez różne grupy parafialne dniach skupienia, formacjach, czy rekolekcjach. W tym postnym czasie ludzie znów tłumnie uczestniczą w Drogach Krzyżowych uliczkami poszczególnych dzielnic parafii. Niosą krzyż, śpiewają pieśni i czytają rozważania z modlitewnika. Bardzo lubią to piękne nabożeństwo. Małą radością ostatniego czasu jest niedzielna animacja dla dzieci, przygotowywana przez katechistów, wspomaganych przez naszą młodzież. Każdy ma swoją datę animacji, tak aby nawet małe dzieci mogły nieco więcej zrozumieć z niedzielnej Ewangelii. Odbywa się ona po pierwszej, a przed drugą Mszą Świętą, na którą dzieci i tak przychodzą znacznie wcześniej. Jest to więc dobry sposób na to, by nie nudziły się i nie rozmawiały w kaplicy, a wykorzystały ten czas twórczo i z pożytkiem.

Na początku roku duszpasterskiego odbył się nareszcie pierwszy ślub w naszej parafii. Praca nad tym, by ludzie właściwie rozumieli ten sakrament jest jednak wciąż dopiero u początku. Robimy wiele, ale wielkich owoców póki co próżno szukać. Jest to uwarunkowane różnymi tradycyjnymi zwyczajami, prawami, wierzeniami, a nawet przesądami często sprzecznymi nie tylko z Ewangelią, ale nawet ze zdrowym rozsądkiem. Potrzeba dużo cierpliwości i modlitwy, raczej w odwrotnej kolejności.

Udało nam się w ostatnich tygodniach odwiedzić wszystkich naszych misjonarzy Fidei Donum z diecezji tarnowskiej, co przy tutejszym raczej marnym stanie większości dróg, można uznać za osiągnięcie. Wszyscy mają co robić, każdy angażuje się w wiele spraw, lecz budowanie wspólnoty jest bardzo potrzebne, bo wyzwań życia w tak odmiennym kulturowo świecie nie brakuje. Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie i dziękuję za wszelkie modlitwy, oznaki sympatii i pozdrowienia. Dziękujemy z całego serca każdemu i każdej, którzy dołożyli, czy dołożą jeszcze swoją cegiełkę duchową, czy materialną do tego, by parafia świętego Jana Pawła II w Bimbo, mogła jeszcze lepiej pomagać ludziom prawdziwie spotykać Boga Żywego. Pięknego i owocnego Wielkiego Postu, a potem radości paschalnej w sercach!

Ks. Paweł Dąbrowa

Zdjęcia z misji – https://parafiadabrowatarnowska.pl/galeria-2024/