Parafia DT

Parafia pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej

Odpust w sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu

Nasz Ksiądz Proboszcz głosił kazania na odpuście ku czci św. Rity w Nowym Sączu w ciągu trzech dni odpustu.

23 maja odbyły się główne uroczystości. Uroczystej sumie przewodniczył Arcybiskup Juliusz Janusz.

Homilię wygłosił odpustowy rekolekcjonista ks. prał. Stanisław Cyran, nasz Proboszcz. Przypomniał, że żyjemy w czasach przytępionego słuchu na Boga, którego nie chcemy słuchać lub Jego głos puszczamy mimo uszu.

– Stąd aktualne jest wciąż wołanie o zstąpienie Ducha Świętego, który otwiera nasze uszy na Boga, uświęca nas, uczy miłości przebaczającej, prowadzącej do jedności. Widać takie działanie Ducha Świętego w życiu św. Rity, którą rodzice prowadzili pod Jego wpływem do zażyłości z Bogiem. Trudne doświadczenia życiowe tylko umacniały jej więź z Bogiem. Duch Święty uczył ją miłości przebaczającej i znoszenia cierpienia, a także modlitwy, która łączyła ją ze światem i dotąd łączy, czego symbolem są czerwone róże, które trzymamy w swoich dłoniach. Duch Święty doprowadził św. Rity do świętości – mówił ks. Cyran.

Kaznodzieja podkreślał, że największym kryzysem naszej epoki jest kryzys wiary w Boga. – To jest najważniejsza sprawa, od której zależy nasza przyszłość. Potrzebujemy uznania prymatu Boga w naszym życiu. Nic nie jest dobre w naszym życiu, jeśli nie ma odniesienia do Boga – mówił kapłan.

W ciągu trzech dni odpustu przed obrazem św. Rity modlili się m.in. uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, Rycerze Zakonu Jana Pawła II, rodziny, małżonkowie, chorzy i starsi, a także dzieci i młodzież.